browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Schronisko „Wysoki Kamień”

Schronisko „Wysoki Kamień” to jedno z najbardziej interesujących miejsc w Górach Izerskich. Jest przy tym równie ciekawe i intrygujące, co punkt, na którym się znajduje.

Sam Wysoki Kamień to szczyt w Sudetach Zachodnich wznoszący się tuż nad Szklarską Porębą znany od stuleci jako ważny punkt orientacyjny na podstawie którego dawni mieszkańcy tych terenów mogli określić swoje położenie i ustalić, w którą stronę powinni się udać, by nie zgubić drogi. Już w połowie dziewiętnastego wieku pojawiło się tu zresztą schronisko przygotowane z myślą o turystach, był to przy tym jeden z pierwszych obiektów tego typu w Sudetach. Trudno było zresztą dziwić się, że Wysoki Kamień natychmiast stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez podróżnych, przy dobrej pogodzie można było bowiem podziwiać z niego nie tylko zarysy pobliskiej Śnieżki, ale również Karkonosze i tereny dzisiejszej Kotliny Jeleniogórskiej. Historia schroniska nie była jednak łatwa, budynki pojawiające się na Wysokim Kamieniu często ulegały bowiem pożarom, a kolejne punkty oferowały coraz mniej miejsc noclegowych.

Dziś Wysoki Kamień oferuje bufet, w którym można posilić się i wypocząć podziwiając fantastyczne widoki i ciesząc się ze zdobycia kolejnego szczytu. W kiosku można również zaopatrzyć się w widokówki i inne pamiątki z tego niezwykłego miejsca. Trwa przy tym budowa nowego, kamiennego schroniska, które w przyszłości przywróci wzniesieniu sławę, na jaką Wysoki Kamień z całą pewnością zasługuje.

Same wycieczki na szczyt Wysokiego Kamienia najlepiej planować z pobliskiej Szklarskiej Poręby. Na szczyt wiedzie między innymi czerwony szlak turystyczny, który pozwala na osiągnięcie celu w ciągu około półtorej godziny, a także nieco krótsza droga rozpoczynająca się na słynnym Zakręcie Śmierci.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *