browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Schronisko „Na Śnieżce”

Osoby wspinające się na Śnieżce nie mogą już przenocować na szczycie Karkonoszy, ciągle jednak mogą usiąść w ciepłym pomieszczeniu i napić się gorącej herbaty, zjeść coś wyjątkowego i przez jakiś czas przyglądać się innym, nieco zmarzniętym, turystom, którzy również są wyjątkowo dumni ze zdobycia tego szczytu.
Stosunkowo najszybciej dostaniemy się tu korzystając z wyciągu, który zaczyna swoją trasę w Karpaczu, a kończy na Wielkiej Kopie, skąd na szczyt wspinamy się już maksymalnie przez dwadzieścia minut. Śnieżkę możemy zdobywać również dzięki dobrze opisanym szlakom pieszym znajdującym się tak po polskiej (bardziej wymagające), jak i po czeskiej (łatwiejsze) stronie.

Jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na szczycie wzniesienia znajdowało się odrębne schronisko, które po wojnie prowadziła najpierw Dolnośląska Spółdzielnia Turystyczna, a następnie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Schronisko nosiło dumną nazwę „Na Snieżce”, a jego pracownicy szczycili się tym, że kontynuują tradycję zainicjowaną jeszcze w odległym roku 1850 przez Friedricha Sommera z Cieplic. W latach sześćdziesiątych pojawiły się jednak projekty przebudowy budynków schroniska tak, aby spełniały one potrzeby coraz bardziej wymagających gości. W rezultacie, na początku lat siedemdziesiątych zadecydowano o budowie Obserwatorium Wysokogórskiego, które, początkowo, miało przejąć również funkcję schroniska.

Dziś w Obserwatorium mogą nocować wyłącznie jego pracownicy oraz osoby zatrudnione w restauracji, w „dolnym dysku” można jednak skosztować potraw, którymi szczyci się lokalna kuchnia i napić się czegoś ciepłego. Restauracja jest czynna codziennie od 9-ej do 18-ej, w miesiącach letnich, gdy ruch jest wzmożony, godzina zamknięcia przesuwa się jednak tak, aby obsłużeni mogli zostać wszyscy goście. Co ciekawe, zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy często stosują zamiennie nazwę dawnego i obecnego obiektu, nie powinno dziwić nas więc to, że zapraszając nas na chwilę odpoczynku w należącej do Obserwatorium restauracji wspomną o schronisku, które, formalnie, nie istnieje przecież już od wielu lat.


5 Responses to Schronisko „Na Śnieżce”

 1. owieczka 234

  Szkoda, że nie można tam zanocowac. 🙁

 2. Mirosław Kuliś

  UWAGA!!! Ostrzegam wszystkich przed kupowaniem czegokolwiek do jedzenia w schronisku na Śnieżce – Pani Magda Gesler zapytałaby ich pewnie "Czemu trujecie ludzi???" – serwowane potrawy nie nadają się do zjedzenia – celem właścicieli jest zapewne totalna eksploatacja kieszeni turystów których tam nie brakuje i zawsze znajdą się naiwni którzy wydadzą kupę kasy na coś co jest NIC nie warte. Lepiej kupić batonik i kofolę w czeskiej budce – na pewno jest zjadliwy a kofola dobra i kosztuje uczciwe peniądze. Pozdrawiam turystów na Śnieżce !!!!

 3. slawek

  ja byłem na śnieżce 10.07.2015 o godzinie 11 razem z rodziną temperatura wynosiła 1.5 stopnia na plusie a odczuwalna minus 11 a polskie schronisko było ZAMKNIĘTE na cztery spusty tak że ugrzaliśmy się po czeskiej stronie tak że to nasze pseudo schronisko na śnieżce to powinno się rozebrać bo poco turyści mają liczyć że się tam ogrzeją skoro to nie prawda

 4. maomam

  Jeśli już musicie się schować przed złymi warunkami pogodowymi na Snieżce to po czeskiej stronie, tzn. w ich bufecie lub stacji kolejki linowej… Przestrzegam przed skandalicznymi warunkami w udostępnionym turystom salce schroniska na Śnieżce. Siedzicie na podłodze, ławy i stoły są zamknięte w niedostępnej części schroniska – skandal. A może Sanepid ich sprawdzi…?
  U Czechów – wiadomo, wygodnie i po ludzku, u nas – traktuje się ludzi jak bydło.

 5. jan

  Gulasz mieli pychota, za to hamburger stary spapciały. Po reklamacji dostalem frytki..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *