browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zamek Chojnik

Karkonosze to góry jak gdyby stworzone dla amatorów sportów zimowych i zdobywania kolejnych szczytów. Mapa tego pasma górskiego uświadamia nam jednak, że coś dla siebie znajdą tu również te osoby, które interesuje historia i to zarówno ta całkiem niedawna, jak i dość odległa.

Górzyste tereny nie należały do tych, które zdobywa się łatwo, niestabilna sytuacja polityczna panująca w tym regionie sprawiała jednak, że nie brakowało chętnych zainteresowanych zmianą takiego stanu rzeczy. Niemal na każdym ważniejszym szczycie znajdowała się budowla warowna, która stanowiła znakomity punkt obserwacyjny i potrafiła na pewien czas zatrzymać atakujących, niektóre zachwycały zaś nie tylko rozwiązaniami zwiększającymi poziom obronności, ale również imponującym wyglądem. Opinie na temat najpiękniejszego zabytku tego rodzaju znajdującego się w Karkonoszach są podzielone, zdecydowana większość osób wskazuje jednak w tym kontekście na imponujący zamek Chojnik.

Piękny zamek Chojnik położony jest na wzniesieniu o tej samej nazwie i góruje nad Sobieszowem będącym dziś jedną z dzielnic Jeleniej Góry. Powstał już w czternastym wieku, inicjator jego budowy – książę Bolko II planował bowiem stworzenie sieci fortyfikacji chroniących granice jego włości. Z biegiem lat jego właściciele się zmieniali, a zamek nie zawsze z powodzeniem stawiał czoła najeźdźcom, niezmiennie górował jednak nad okolicą stanowiąc pewien symbol niezmienności w niestabilnych czasach.

Sławne dzieje zamku zakończył w 1675 roku wielki pożar, który zmienił go w ruinę, nigdy jednak nie pozwolono dawnej fortyfikacji rozpaść się zupełnie. Dziś na terenie ruin zamku Chojnik odbywają się spotkania bractw rycerskich, a turyści chętnie przemierzają wiodący ku niemu szlak (mogą wybrać kilka dróg różniących się między sobą stopniem trudności) choćby po to, aby wysłuchać pouczającej legendy o księżniczce Kunegundzie, która stawiając zbyt duże wymagania kandydatom na swego małżonka, skazała samą siebie na staropanieństwo.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *