browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zamek Chojnik

Karkonosze to góry jak gdyby stworzone dla amatorów sportów zimowych i zdobywania kolejnych szczytów. Mapa tego pasma górskiego uświadamia nam jednak, że coś dla siebie znajdą tu również te osoby, które interesuje historia i to zarówno ta całkiem niedawna, jak i dość odległa.

Górzyste tereny nie należały do tych, które zdobywa się łatwo, niestabilna sytuacja polityczna panująca w tym regionie sprawiała jednak, że nie brakowało chętnych zainteresowanych zmianą takiego stanu rzeczy. Niemal na każdym ważniejszym szczycie znajdowała się budowla warowna, która stanowiła znakomity punkt obserwacyjny i potrafiła na pewien czas zatrzymać atakujących, niektóre zachwycały zaś nie tylko rozwiązaniami zwiększającymi poziom obronności, ale również imponującym wyglądem. Opinie na temat najpiękniejszego zabytku tego rodzaju znajdującego się w Karkonoszach są podzielone, zdecydowana większość osób wskazuje jednak w tym kontekście na imponujący zamek Chojnik.

Piękny zamek Chojnik położony jest na wzniesieniu o tej samej nazwie i góruje nad Sobieszowem będącym dziś jedną z dzielnic Jeleniej Góry. Powstał już w czternastym wieku, inicjator jego budowy – książę Bolko II planował bowiem stworzenie sieci fortyfikacji chroniących granice jego włości. Z biegiem lat jego właściciele się zmieniali, a zamek nie zawsze z powodzeniem stawiał czoła najeźdźcom, niezmiennie górował jednak nad okolicą stanowiąc pewien symbol niezmienności w niestabilnych czasach.

Sławne dzieje zamku zakończył w 1675 roku wielki pożar, który zmienił go w ruinę, nigdy jednak nie pozwolono dawnej fortyfikacji rozpaść się zupełnie. Dziś na terenie ruin zamku Chojnik odbywają się spotkania bractw rycerskich, a turyści chętnie przemierzają wiodący ku niemu szlak (mogą wybrać kilka dróg różniących się między sobą stopniem trudności) choćby po to, aby wysłuchać pouczającej legendy o księżniczce Kunegundzie, która stawiając zbyt duże wymagania kandydatom na swego małżonka, skazała samą siebie na staropanieństwo.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *