browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wodospad Kamieńczyka

Wyjątkowo często możemy usłyszeć, że Karkonosze to góry atrakcyjne turystyczne przede wszystkim dlatego, że cechuje je niezwykła różnorodność. Rzeczywiście, już pierwsza wizyta w okolicach Karpacza lub Szklarskiej Poręby jest w stanie potwierdzić te opinie. Niewiele jest przecież obszarów gwarantujących nam taką różnorodność doznań, w Karkonoszach zaś możemy podziwiać nie tylko dumne szczyty, ale również strome kotły i krystalicznie czyste jeziora polodowcowe. Mapa Karkonoszy podpowiada nam również, że jest to obszar bogaty w naturalne wodospady stanowiące niewątpliwą atrakcję turystyczną, jednym z najpopularniejszych jest zaś bez wątpienia wodospad Kamieńczyka.

Ten największy wodospad w Sudetach zawdzięcza swoją nazwę górskiemu potokowi Kamieńczyk, który przez większą część roku leniwie płynie górskimi zboczami. Kamieńczyk ożywia się tylko w czasie wiosennych roztopów i letnich ulew, niekiedy jednak potrafi być naprawdę niebezpieczny grożąc ludności miejscowej podtopieniami. Sam wodospad Kamieńczyka jest położony na wysokości 846 metrów nad poziomem morza, a woda spada tu trzema kaskadami z wysokości 27 metrów. Uważny obserwator może zresztą zauważyć, że za środkową kaskadą znajduje się niewielka grota. Jest ona wykłuta sztucznie, przed wiekami intensywnie poszukiwano bowiem w tych okolicach ametystów i pegmatytów.

Sam wodospad Kamieńczyka stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną, szlak wiodący do niego wypełniony jest więc przez turystów bez względu na parę roku. Ci ostatni podziwiają zresztą nie tylko kaskady wody opadające z dużej wysokości, ale także blisko stumetrowy kanion Kamieńczyka znajdując schronienie między innymi w pobliskim schronisku o dość łatwej do przewidzenia nazwie… „Kamieńczyk”.

Turyści, którzy chcą zobaczyć wodospad z bliska, powinni udać się do Szklarskiej Poręby, stamtąd zaś ruszyć jednym ze szlaków wiodących na Szrenicę. Droga nie jest wymagająca, można więc wybrać się w nią z małymi dziećmi lub starszymi krewnymi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *